Kurumsal e-posta hesaplarının Zimbra altyapısından GMail altyapısına taşınması hakkında duyuru

17 Mayıs 2019, Cuma 726

ZİMBRA’DAN GMAİL’E GEÇİŞ ADIMLARI

1.    Geçiş işlemleri 23.05.2019 tarihinde gerçekleştirilecektir. 15.05.2019 tarihinden itibaren gelen maillerin artık Zimbra sunucusu  ve  Gmail sunucularına yönlendirilmesi yapılmaktadır bu sebeple geçiş aşamasında her hangi bir mail kaybı yaşanmayacaktır.


2.    23.05.2019 tarihinden itibaren Zimbra sistemi e-posta alıp gönderme işlemlerine kapatılacaktır. yeni e-postalar yalnızca Gmail sistemine gelecek ve yine e-posta gönderimi yalnızca Gmail sistemi üzerinden yapılabilecektir. Kullanıcılar Zimbra sistemini yalnızca eski e-postalarına bakmak için kullanabilir.


3.    Mevcut e-posta hesaplarının parolaları veri tabanında geri dönüştürülemez bir biçimde kriptolu tutulduğu için mevcut parolalar Gmail sunucularına senkronize edilememiştir. Bu sebep ile kullanıcıların “www.artvin.edu.tr” sayfasında bulunan “E-Posta İşlemleri” menüsünden bir sefere mahsus “Parola Değiştir” işlemi yapmaları gerekmektedir. Mevcut parolaları en az 8 karakter olan kullanıcılar, “Parolamı Değiştir” sayfasında yeni parola olarak eski parolalarını girip kullanmaya devam edebilirler. Ancak mevcut parolaları 8 karakterden daha kısa olan kullanıcıların “Parolamı Değiştir” sayfasında güncel kriterlerde yeni parola oluşturmaları gerekmektedir. E-posta servislerini aktif olarak kullanan kullanıcıların herhangi bir aksaklık yaşamamaları için geçiş işlemi yapılmadan önce parola ile ilgili işlemlerini yapmaları ve isterlerse Gmail uygulamasını kullanmaya başlamalarını tavsiye ederiz.


4.    Parola işlemi yapıldıktan sonra kullanıcılar “E-posta işlemleri” sayfasındaki “Gmail” linki ile yeni e-posta sayfalarına girebilirler.


5.    Kullanıcıların Zimbra sistemindeki mevcut mesajları geçiş işlemini takip eden hafta içinde yeni Gmail sistemine aktarılmaya başlanacaktır. Aktarma işlemi mesaj sayısı ve mesaj boyutlarına bağlı olarak bir kaç hafta sürebilir. Aktarma işlemi her mesajı veya kullanıcıların oluşturduğu özel klasörleri aktarmayabilir. Önemli mesajlarını kontrol edip yedeklemek kullanıcının kendi sorumluluğundadır.


6.    15.05.2019 tarihi itibarı ile  kullanıcılar mobil cihazlarında, cihazlarının resmi uygulama mağazalarından indirecekleri “Gmail” uygulamasını artık kurumsal e-posta hesapları ile kullanabilirler.


7.    Gmail geçişi ile birlikte kullanıcılar sınırsız depolama hakkı ile “Google Drive”, “Google Dokümanlar” gibi hizmetlere de erişim hakkı kazanırlar.


8.    Gmail geçişi ile birlikte Akademik personelimiz isterlerse “Google Classroom” servislerinden kurumsal e-posta hesapları ile birlikte yararlanabilirler.