Lisanslı Yazılım Kullanılması

Bilgi İşlem Daire Başkanlığımız, kullanıcılarımızın ihtiyaçları doğrultusunda üniversite genelinde kullanılmak üzere işletim sistemi, ofis yazılımları ve güvenlik yazılımlarını lisanslı olarak temin etmektedir.
 
Lisanslı yazılımlar, yasal olarak kullanılması zorunlu olması yanında, güncellenebilirlikleri ve üretici firmanın tespit ederek açıkları kapatması sebebiyle, virüs ve korsanların bilgisayarlara girmesini zorlaştırmakta ve daha güvenli bir kullanım sağlamaktadır.
 
Ayrıca 15 Temmuz 2008 tarihli ve B.02.0.PPG.0.12-010-06/8468 sayılı Başbakanlık genelgesi de (http://www.basbakanlik.gov.tr/genelge_pdf/2008/2008-0010-006-08468.pdf#page=2) 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda cezai ve hukuki yaptırımlarını hatırlatarak, lisansız yazılım kullanılmaması gerektiğini belirtmektedir.
 
Kullanıcılar öncelikle işletim sistemlerine ilgi göstermelidirler. Eğer kullandıkları işletim sistemleri Microsoft ürünü ise ve bir şekilde lisanssız olarak temin edilmişse, en kısa zamanda lisanslı ürünlere güncelleme yapılmalıdır. Microsoft Windows / Office Yazılımınızın orijinal olup olmadığını kontrol etmek için; http://www.microsoft.com/genuine/ sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.